Kontakt wzrokowy (eye contact) |
Na świecie podejście do kontaktu wzrokowego jest bardzo różne. W krajach dalekiego wschodu, np. w Japonii lub Chinach, patrzenie w ziemię a nie w oczy osoby z którą się rozmawia jest oznaką szacunku.
Z kolei dla Europejczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków patrzenie osobie z którą się rozmawia w oczy jest obowiązkowe. Na tej podstawie między innymi oceniają oni nowo poznaną osobę: jej wiarogodność, uczciwość, rzetelność, jej poczucie własnej wartości i szczerość intencji. Amerykanie od dzieciństwa uczeni są patrzenia ludziom w oczy. Unikanie kontaktu wzrokowego w kulturze amerykańskiej uważane jest często za oznakę słabości, oschłości lub ukrywania czegoś. Amerykanie mogą patrzeć w twarz partnera rozmowy prawie bez odwracania wzroku. Ich wzrok może wydać się czasami bardzo natarczywy. Przyczyny braku kontaktu wzrokowego Unikanie wzroku oprócz kulturowego może mieć kilka innych przyczyn:
Aby wywrzeć odpowiednie wrażenie kontaktując się z przedstawicielami kultury zachodniej przedstawiając się komuś lub z nim rozmawiając patrzmy tej osobie w oczy. Nie unikajmy cudzego wzroku, nie rozglądajmy się i nie odwracajmy spojrzenia za każdym razem kiedy osoba na nas patrzy. Najlepsze jest spokojne spojrzenie skoncentrowane na przestrzeni pomiędzy brwiami osoby z którą rozmawiamy przerywane co jakiś czas odwracaniem wzroku. Dobrą metodą na wypracowanie takiego nawyku patrzenia jest bardzo wolne policzenie do trzech (w myślach!), odwrócenie spojrzenia na moment i powrót do twarzy rozmówcy. Odwracanie wzroku od czasu do czasu sprawia, że osoba nie czuje się zagrożona lub nieswojo z powodu zbyt natarczywego spojrzenia. |
Copyright www.znam-angielski.com 2002-2015