Angielski w Pracy
  • Strona Główna
  • O mnie

uścisk dłoni (handshake)

Kiedy jesteś komuś przedstawiany osoba ta zazwyczaj uśmiecha się, patrzy ci w oczy i wyciąga rękę do uścisku dłoni.  Jakość uścisku dłoni, jego długość i moc może być różna w zależności od tego z jakiego kraju dana osoba pochodzi.

Dla Amerykanów uścisk dłoni jest bardzo ważny, to na jego podstawie między innymi formułowane jest pierwsze wrażenie o nowo poznanej osobie.  Prawidłowego uścisku dłoni uczy się w USA już małe dzieci, zwłaszcza chłopców. Także absolwenci uniwersytetów poszukujący swojej pierwszej pracy poza przygotowaniem zawodowym zdobywają także umiejętności zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy.  Między innymi są uczeni prawidłowego uścisku dłoni bo to właśnie on może zadecydować bardziej niż cokolwiek innego, czy wywrą na pracodawcy odpowiednie wrażenie i otrzymają pracę o którą się starają.

Amerykański uścisk dłoni jest krótki, (trwa około 3 sekundy), energiczny i dość mocny - dłoń musi się zacisnąć na dłoni osoby z którą wymienia się uścisk, towarzyszy temu dwu lub trzykrotne potrząśnęcie dłonią.  Uścisk prawidłowo wykonany powinien przekazać informację,  że jesteśmy osobą energiczną, otwartą i optymistyczną.

Osoba o słabym uścisku dłoni (tzw. limp handshake) odbierana jest jako pozbawiona energii a często charakteru.  Lekki uścisk dłoni uważany jest także za nieprzyjemny.  Spotykając się z Amerykanami, powinno się ściskać ich ręce w zdecydowany sposób.

Oczywiście należy unikać skrajności - poniesieni entuzjazmem lub zdenerwowaniem możemy ściskać cudzą rękę zbyt silnie.  Taki uścisk nazywany jest 'knuckle cruncher' czyli po polsku miażdżący uścisk dłoni. Daje innym znak, że jesteśmy pod wpływem silnych emocji.


Inne narodowości  

Francuski uścisk dłoni jest bardzo krótki i lekki.  Ręka zaciska się na moment na ręce partnera i natychmiast wycofuje, nie ma potrząsania ręką jak u Amerykanów.  Francuzi wymieniają uścisk dłoni między sobą w pracy bardzo często - z reguły witają się w ten sposób z każdym rano po przyjściu do pracy i żegnają wychodząc do domu.

Angielski uścisk dłoni jest z reguły krótki, jeśli trwa zbyt długo Anglik może poczuć się zażenowany.

Uścisk dłoni i Daleki Wschód

Wyżej opisany amerykański uścisk dłoni jest kopiowany/używany przez osoby pochodzące z krajów, w któych istnieją inne tradycje co do powitania (np. ukłon, składanie rąk).  Osoby działające w międzynarodowym biznesie z takich krajów jak Japonia, Chiny, Indie, Tajlandia, Korea spotykając się z partnerami/klientami pochodzącymi z Europy, USA, Kanady witając się najczęściej używają uścisku dłoni w stylu amerykańskim.


Uścisk dłoni i więcej

 

W krajach Europy Północnej, USA, Kanadzie uścisk dłoni to jedyna forma fizycznego kontaktu na jaką możemy sobie pozwolić w sytuacjach biznesowych a także towarzyskich w stosunku do osób nam nieznanych lub mało znanych.  Jakiekolwiek inne formy dotykania, zwłaszcza kobiet przez mężczyzn są niewskazane.

Im bardziej na południe Europy, w krajach takich jak Hiszpania, Grecja, Włochy uściskowi dłoni mogą również towarzyszyć inne rodzaje dotykania jak np. obejmowanie, uściski a nawet całowanie.  Na wszelki wypadek przygotujmy się, że robiąc interesy w tych rejonach Europy ktoś tam może chcieć nas ściskać a nawet całować



Co mówimy witając się lub przedstawiając  

Stereotypowe powitanie w języku angielskim to 'hello' lub 'how are you'.  Ostatnie wyrażenie choć ma postać pytania, absolutnie nim nie jest.  Wyczerpujące odpowiedzi na temat tego co się dzieje w naszym życiu nie są oczekiwane ani pożądane.  Odpowiadamy na nie: 'I'm very well, thank you, and you?',  'Great and you?', 'I'm good and you?' czy czymś podobnym.

Jeśli jesteśmy w Wielkie Brytanii lub porozumiewamy się brytyjskim angielskim standardowe powitanie to: 'How do you do' na co odpowiadamy tym samym 'how do you do' i niczym więcej.




Przedstawianie
Powrót do Strony Głównej
Copyright www.znam-angielski.com 2002-2016
Powered by Create your own unique website with customizable templates.